Alkohol

Alkohol-će-biti-zabranjen-mlađima-od-25-godina

“Najprije čovjek uzima piće, zatim piće uzima piće i na kraju piće uzima čovjeka”.

Alkoholizam je bolest, a ne slabost!

Zavaravanje da se u svakom trenutku može prestati piti vodi u alkoholizam – progresivnu, kroničnu bolest koja se može liječiti, ali ne izliječiti jer oporavak traje cijeli život. Alkoholičari se neopravdano smatraju slabićima, a ne bolesnicima kojima je potrebna stručna pomoć i podrška obitelji.

Kako djeluje alkohol?

Iz krvotoka alkohol ulazi u svaki dio tijela koji sadrži vodu, uključujući i velike organe – mozak, pluća, bubrege i srce te se raspoređuje podjednako unutar i izvan stanica. Samo 5% alkohola izlazi iz tijela kroz dah, mokraću ili znoj, ostalo se oksidira ili prerađuje u jetri.

Upotreba alkohola oštećuje središnji živčani sustav i dovodi do:

• delirija
  • apstinencijske krize bez delirija
  • poremećaja ličnosti (poremećaj temperamenta, karaktera, raspoloženja, mišljenja, volje)
  • poremećaja kritičnosti prema sebi i svome stanju

Upotreba alkohola dovodi do oštećenja brojnih tjelesnih funkcija:

• jetre (ciroza)
  • želuca (gastritis)
  • gušterače (pancreatitis)
  • srčanog mišića
  • vidnog i perifernih živaca (polineuropatije)
  • imunološkog sustava

Liječenje alkoholizma je moguće, složeno, ali i dugotrajno:

• kroz ambulante i bolnice, klubove liječenih alkoholičara (KLA), udruge
  • liječimo oštećenja organizma: delirij, apstinencijske krize, ciroza, gastritis, pankreatitis, poremećaj raspoloženja, infekcije, nedostatka vitamina-B
  • liječimo samu ovisnost: klubovi liječenih alkoholičara, grupna psihoterapija, obiteljska psihoterapija

Kod alkoholičara koji ne prestaju piti smanjuje se očekivano trajanje života za 10 do 15 godina, a najčešći uzrok smrti alkoholičara je samoubojstvo.

Tri su tipa alkoholnih pića:

• Pivo , koje se fermentira iz zrnja i sadrži od 3 do 6% alkohola,
  • Vino , koje se proizvodi fermentiranjem voća i najčešće sadrži 2 do 4% alkohola. Jača vina sadrže dodani alkohol, od 8 do 20%,
  • Žestoka pića , napravljena destiliranjem alkohola koja sadrže 40 do 50% alkohola.

Upitnik za samodijagnostiku alkoholizma – pojednostavljeni CAGE upitnik*

Smanjiti (Cut down)
 – Jeste li u posljednje vrijeme razmišljali o potrebi smanjenja pijenja?

Uznemiren (Annoyed)
– Jeste li se u posljednje vrijeme osjećali uznemiravano primjedbama iz okoline o pijenju i preporukama da smanjite pijenje ili prestanete piti?

Kriv (Guilty)
– Jeste li u posljednje vrijeme imali osjećaj krivnje u vezi s pijenjem?

Presudni trenutak (Eye opener)
– Jeste li pili alkoholno piće rano ujutro kako biste popravili raspoloženje i mogli početi uobičajeni posao?

Ako osoba potvrdno odgovori samo na dva pitanja, riječ je o alkoholičaru, dok je kod mladih indikativan samo jedan pozitivan odgovor.

Više o alkoholizmu

*Ewing J. A., Detecting Alcoholism: The CAGE questionnaire, Journal of the American Medical Association, 252:1905 1907, 1984.