Pušenje

pusenje-prestanak-pusenja

• Pušenje duhana može uzrokovati psihološku i fizičku ovisnost.
  • Iako je pušenje bolest, u društvu se ne shvaća kao bolest, jer ne izaziva neposredne socijalne i psihičke fenomene kao druge ovisnosti.
  • Pušenje značajno oštećuje zdravlje – izaziva invaliditet, skraćuje životni vijek i smanjuje kvalitetu života.
  • Važni uzroci smrtnosti povezani s pušenjem su vaskularne bolesti, rak te kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB).
  • Pušenje je drugi vodeći uzrok smrti u svijetu, krivac za 6 milijuna smrti svake godine, odnosno 1 u 10 smrti odraslih. Od toga su 600 000 nepušači, koji umiru od posljedica pasivnog pušenja.
  • Procenjuje se da će ovim tempom od posljedica pušenja stradati 8 milijuna ljudi godišnje do 2030. godine, a 80% tih preventabilnih smrti dogodit će se u slabije i srednje razvijenim zemljama.
  • Pušenje za vrijeme trudnoće onemogućava normalan razvoj ploda. Istraživanja su dokazala štetan utjecaj duhanskog dima i nikotina na muške i ženske spolne organe, a što za posljedicu može imati hormonalne smetnje, neplodnost, komplikacije pri začeću i u trudnoći, učestale spontane pobačaje i komplikacije pri porodu.
  • Prema procjenama, u Republici Hrvatskoj ima oko 1,2 milijuna pušača, što znači da je gotovo svaka treća odrasla osoba pušač.

Više pročitajte u članku

Ovi podaci govore da je ovisnost o duhanu teška ovisnost, ništa manje opasna od alkohola i droga. Ubija, razara zdravlje djece i mladih, uništava posebno žensko reproduktivno zdravlje ostavljajući za sobom djecu oboljelu od teških bolesti. Visoki materijalni izdaci smanjuju obiteljske proračune i osiromašuju posebno mlade.

Povelja protiv duhana

• Čisti zrak, oslobođen dima cigarete, osnovna je komponenta u pravu na zdrav i čist okoliš
• Svako dijete i adolescent ima pravo biti zaštićen od svih propagiranja duhana i steći svu potrebnu poduku i drugu pomoć kako bi mogli odoljeti korištenju duhana u bilo kojem obliku
• Svaki građanin ima pravo na zrak bez dima od pušenja u zatvorenim javnim mjestima i sredstvima prijevoza